Fotografijų galerijos

Buvusiam politikui – baudos už paukščių baidymą parke

2025/05/07 1:55
Reda Baltinaitė
Skaitymo laikas: 3 minutės
39

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) baigė tyrimą dėl pranešimo apie galimą laukinių gyvūnų trikdymą Gargždų senajame parke. Garsinėmis baidyklėmis saugomus paukščius baidžiusiam verslininkui, buvusiam politikui Vaclovui Macijauskui paskirtos baudos, garsinį įrenginį nuo ūkinio pastato teko nukabinti.

Tyrė dėl pranešimo
Priminsime, kad naujame name šalia parko pernai įsikūrė Klaipėdos rajone žinomas verslininkas, organizacijos „Bendrai“ steigėjas, buvęs politikas, šioje kadencijoje neišrinktas į Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybą – V.Macijauskas. AAD tyrimą dėl garsinių baidyklių parke veikimo pradėjo gavusi gargždiškės prašymą. Moters užfiksuotą vaizdo įrašą apie veikiančią ir paukščius jų perėjimo laikotarpiu baidančią baidyklę paskelbė ir bendruomenės puslapis „Gargždai United“. Įrašas sukėlė audringą bendruomenės reakciją. Sulaukta virš 240 tūkstančių peržiūrų, 320 komentarų.

Trikdė jautriu laikotarpiu
Kaip vakar pranešė Aplinkos apsaugos departamentas, balandžio 11 dieną atlikto patikrinimo metu aplinkosaugininkai fiksavo veikiančio prietaiso skleidžiamą garsą, sklindantį į parko zoną.
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nuo šių metų sausio privačiame sklype Kvietinių gatvėje buvo įrengtas ultragarsinis baidymo įrenginys, nukreiptas į šalia esantį miesto parką – teritoriją, kurioje peri saugomi paukščiai.
Tyrimo išvadose teigiama, kad šis įrenginys trikdė laukinių gyvūnų elgseną, ypač jautriu perėjimo laikotarpiu, bei galėjo turėti neigiamą poveikį saugomoms paukščių rūšims, kurios lizdus suka medžių viršūnėse.
Pasak AAD Komunikacijos skyriaus atstovų, toks elgesys pažeidžia laukinės gyvūnijos naudojimo reikalavimus. Atsakingas asmuo buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 285 straipsnio 9 dalį bei 303 straipsnio 19 dalį.

Paklos kelis šimtus
Nusižengimų kodekso 285 straipsnio 9 dalis skelbia, kad saugomų rūšių gyvūnų gaudymas, žalojimas, naikinimas, trikdymas arba šių gyvūnų, jų dalių paėmimas iš aplinkos, šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas (išskyrus laikymą nelaisvėje) pažeidžiant aplinkos ministro tvirtinamo saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ar kitų saugomų rūšių gyvūnų naudojimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus užtraukia baudą asmenims nuo dviejų šimtų iki aštuonių šimtų eurų.
Kodekso 303 straipsnio 19 dalis įtvirtina nuostatą, kad Laukinių gyvūnų buveinių, veisimosi, maitinimosi, žiemojimo vietų ar sąlygų, migracijos kelių apsaugos reikalavimus reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo penkiasdešimt iki penkių šimtų eurų.

Tikslios baudos sumos departamentas negali skelbti dėl galiojančių įstatymų.

AAD primena, kad paukščių ir laukinių gyvūnų apsaugai būtina laikytis visų teisės aktų – ypač perėjimo ir jauniklių auginimo laikotarpiais. Ultragarsiniai baidymo prietaisai, nors ir komerciškai prieinami, negali būti naudojami netoli saugomų teritorijų be atitinkamų leidimų.

Dėl gyventojų budrumo – padėka

Departamentas padėkojo pilietiškiems gyventojams už pranešimą, kuris leido laiku identifikuoti pažeidimą. AAD kviečia ir toliau stebėti aplinką bei pranešti apie galimus gamtai žalingus veiksmus, ypač saugomose teritorijose ar arti jų.

„Kiekvienas mūsų veiksmas gali turėti tiesioginės įtakos nykstančioms rūšims. Šiuo atveju paukščiai, kurie pasirinko parką kaip perėjimo vietą, galėjo būti išgąsdinti ir palikti lizdus, – pažymima AAD pranešime. – Raginame jus būti neabejingus ir pranešti mums apie rengiamą, daromą ar padarytą aplinkos apsaugos pažeidimą skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.“

Naikina gyvybę
Garsinės baidyklės – ne šiaip triukšmas. Perėjimo metu jos daro tiesioginę žalą paukščiams: išbaidyti iš lizdų, paukščiai gali į juos nebegrįžti, todėl žūsta kiaušiniai ar jaunikliai. Garsas sukelia stiprų stresą, silpnina paukščių imunitetą, trikdo jų elgesį ir net verčia palikti įprastas perėjimo vietas. Ilgainiui tai mažina paukščių populiacijas, ypač nykstančių rūšių.
Nors tokios priemonės dažnai taikomos prieš varnas, poveikį patiria ir kiti parko gyventojai – pelėdos, kurioms svarbus ramus perėjimo laikas, ir Minijos prieigose gyvenantys tulžiai, kurie ypač jautrūs triukšmui ir greitai apleidžia lizdavietes.
Garsas neveikia selektyviai – jis trikdo visą gyvūniją: paukščius, žinduolius, varles, vabzdžius.
Naudoti garsines baidykles šalia parko ar natūralių buveinių – tiesioginis gamtos niokojimas.

Daugiau naujienų

Copyright © 2025 Gargždai United Privatumo politika
apartmentcamera-videomap-markermagnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram