Klaipėdos rajonas šiemet pateko tarp sportiškiausių šalies savivaldybių. Baigiantis 2024–2025 mokslo metų Lietuvos mokyklų žaidynėms, rajonas II grupėje pelnė trečiąją vietą, surinkęs 2287,5 taško. Tai ne tik sportinis pasiekimas, bet ir įvertinimas visam švietimo, sporto bei bendruomeniniam tinklui, kuris formuoja aktyvų, sveiką ir sąmoningą jaunimą.
Birželio 7-ąją Klaipėdoje vykusios Olimpinės dienos metu buvo apdovanotos daugiausiai taškų surinkusios savivaldybės bei mokyklos. Klaipėdos rajonas atsidūrė tarp lyderių ir nacionaliniu mastu užtikrintai įsitvirtino kaip savivaldybė, kurioje sportas yra ne tik ugdymo proceso dalis, bet ir kasdienė vertybė.
Gargždų mokyklos – per žingsnį nuo apdovanojimų
Solidų indėlį į bendrą rezultatą įnešė ir stipriausios rajono švietimo įstaigos. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija surinko 874,5 taško ir vos keturiais taškais atsiliko nuo trečios vietos gimnazijų II grupėje. Tokį pat atkaklumą demonstravo Gargždų „Kranto“ progimnazija, kurios 436,5 taško užtikrino ketvirtąją vietą progimnazijų II grupėje.
Skaičiai liudija ne tik apie sportinį pasirengimą, bet ir apie stiprų pedagoginį užnugarį. Klaipėdos rajono mokyklos sugeba ugdyti ne tik akademinius, bet ir fizinio aktyvumo įgūdžius, būtinus visavertei jaunuolio brandai.
Sportas gyvas ir kaimo mokyklose
Ne mažiau svarbus ir rezultatas kaimiškose vietovėse. Kaimo vietovių reitinge Klaipėdos rajonas užėmė aštuntąją vietą, o jame išsiskyrė Dovilų, Vėžaičių, Kretingalės bei Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos. Sporto dvasia gyva ne tik mieste – ji skleidžiasi ir mažesnėse bendruomenėse.
Toks nuoseklus pasiskirstymas rajone rodo subalansuotą fizinio ugdymo strategiją – sporto kultūra nėra centralizuota tik didžiuosiuose centruose, o vystoma tolygiai visose teritorijose.
Dvidešimt metų formuojant aktyvią kartą
Lietuvos mokyklų žaidynės, kurių šiemetinis sezonas jau 20-asis, yra didžiausias ir ilgiausiai trunkantis moksleivių sporto projektas šalyje. 2024-ųjų lapkritį prasidėjęs ir trukęs iki pat birželio, renginys suvienijo daugiau nei 200 tūkst. vaikų ir jaunuolių iš visų 60 Lietuvos savivaldybių.
Varžybos vyko net 19-oje sporto šakų, o 1603 komandos iš 537 mokyklų varžėsi per daugiau nei 380 organizuotų etapų – nuo zoninių iki finalinių varžybų. Tai leido ne tik įvertinti sportinius gebėjimus, bet ir stiprinti mokinių bendradarbiavimą, ugdyti valią bei atsakomybę.
Daugiau nei varžybos: sportas kaip vertybė
Pasak LTOK prezidentės, olimpinės čempionės Dainos Gudzinevičiūtės, mokyklų žaidynės – tai ne tik sporto renginys.
„Tai vertybių pamatas, kuriuo vaikai ir jaunuoliai mokosi sąžiningumo, pagarbos ir atkaklumo“, – sakė ji, pabrėždama, kad per du dešimtmečius šis projektas tapo neatsiejama švietimo sistemos dalimi.
LTOK Olimpinio ugdymo direktorius Kasparas Šileikis taip pat pažymėjo žaidynių reikšmę:
„Tūkstančiai vaikų ir jaunuolių iš visos Lietuvos aktyviai įsitraukė į veiklas – siekė rezultatų, ugdė atsakomybę, valią ir komandinio darbo įgūdžius. Linkime, kad sportas liktų su jais ir po žaidynių – kaip kasdienio gyvenimo įprotis.“
Klaipėdos rajono žingsniai – tvirti ir nuoseklūs
Gargždų sporto centras, koordinuojantis rajono mokyklų dalyvavimą žaidynėse, pabrėžia, kad šis įvertinimas – tai ilgamečio fizinio ugdymo pedagogų darbo rezultatas. Jų pastangomis sportas tapo neatsiejama švietimo kultūros dalimi. Dėkojama visiems mokyklų vadovams, mokytojams, sporto koordinatoriams ir savivaldybės atstovams už jų indėlį.
Pasak LINEŠA Sveikos gyvensenos skyriaus vadovo Martyno Račkausko, šių metų žaidynėse pavyko įgyvendinti daug svarbių pokyčių. Dalyvavus visoms savivaldybėms, įskaitant ir naujai prisijungusią Nidos gimnaziją, žaidynės tapo visos šalies mastu apimančiu sporto įvykiu.
Trečioji vieta – tik pradžia
Klaipėdos rajonas, pelnęs trečiąją vietą, žengia tvirtai, tačiau sustoti neketina. Tokie rezultatai yra puikus pagrindas dar didesniems tikslams. Svarbiausia, kad sportas čia nėra vien statistika – jis formuoja bendruomenę, ugdo vertybes ir padeda jaunajai kartai augti ne tik fiziškai, bet ir emociškai.
Rajonas jau įrodė, kad gali būti tarp geriausių, belieka išlaikyti tempą ir siekti dar daugiau. Svarbiausia – leisti kiekvienam vaikui atrasti judėjimo džiaugsmą, kuris virsta pasitikėjimu savimi.
Lietuvos mokyklų žaidynes organizuoja Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), bendradarbiaudami su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybėmis bei mokyklomis visoje šalyje.
Gargždų sporto centro fotografijos