Fotografijų galerijos

Dėl daugiafunkcio vietos – politinis trileris

2022/04/25 6:41
Reda Baltinaitė
Skaitymo laikas: 7 minutės
117

Gargždų daugiafunkcio sporto centro statybų tema vėl tapo savivaldybės politikų galvosūkiu.
Istorinė krepšinio klubo Gargždų „Gargždai“ pergalė ir čempionų titulas Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), labai nepatogus politikams, kurie ryt Tarybos posėdyje rinksis balsuoti už daugiafunkcio sporto centro statybą Kvietinių gatvėje. Dėlionė paprasta: politikų sprendimu statome stadione prie parko, turim nedidelį baseiną ir tik NKL rungtynėms tinkamą sporto salę. Tuo tarpu Dariaus ir Girėno gatvėje yra suprojektuota visus LKL reikalavimus atitinkanti sporto salė, daugiau erdvių laisvalaikiui, erdvi SPA zona.
Šeštadienį čempionų taurę į aukštumas iškėlę Gargždų „Gargždai“ taip pat automatiškai pateko ir į Lietuvos krepšinio lygą (LKL). Turim sėkmingą krepšinio klubą, bet salės žaisti aukščiausio lygio krepšinį – ne. Ar turėsime? Priklausys nuo politikų sprendimo rytoj.
Gargždiškiams seniausiai įkyrėję ginčai dėl sporto centro statybų vietos rytoj turėtų baigtis. Dėl planuojamos mero komandiruotės anksčiau vyksiančiame Tarybos posėdyje politikai vėl iš naujo spręs, kur statyti sporto centrą: Dariaus ir Girėno gatvėje ar Kvietinių gatvėje šalia Gargždų miesto stadiono ir parko.

Skaičiavimai – „šalininkų pribaigimui“?
Kad artėjantis Tarybos posėdis iki virimo pakėlė temperatūrą politikos užkulisiuose, akivaizdu ir dėl to, kad sekmadienio vakarą buvęs meras, dabar Tarybos narys Vaclovas Dačkauskas, visiems Tarybos nariams išplatino pareiškimą, kuriame teigia, kad politikams prieš balsavimą pateiktos abiejų objektų statybos kainos galėjo būti apskaičiuotos netiksliai (pilną pranešimo tekstą skelbiame prie iliustracijų).
V.Dačkausko vertinimu, už savivaldybės lėšas pasamdytas „ekspertas, pateikęs keletą nepatikrintų pastabų, (…)visiškam šio projekto šalininkų pribaigimui pateikė galutinę išvadą, kad atlikus šio projekto patikslinimą ir klaidų ištaisymą, projekto kaina galimai išaugtų iki 35 mln. eurų.“
Inžinieriaus-statybininko išsilavinimą ir patirtį turintis Tarybos narys pareiškime pateikė argumentus, kuriais grindžia savo nuomonę, jog „šiandien baseinas ir sporto salė Dariaus ir Girėno gatvėje kainuotų 18, 915 mln. eurų. Palyginimui baseinas (varlinukas – 4 takeliai po 20 metrų) Kvietinių gatvėje – kainuotų 9,8 mln. Eurų.“
Klaipėdos rajono savivaldybės oficialiai skelbia, kad Kvietinių gatvės projektas atsieitų apie 21 mln. eurų, o Dariaus ir Girėno – 35 mln. eurų.

Reikalinga kaip oras
Vienas iš Gargždų krepšinio klubo BC „Gargždai“ dalininkų, verslininkas Ovidijus Jakubaitis šiandien „Gargždai United“ sakė, kad sveikindamas krepšinio klubą su čempionų titulu, meras Bronius Markauskas aiškiai neatsakė į klausimą, kaip balsuos dėl daugiafunkcio sporto centro statybų vietos.
„Tikiuosi, balsuos teisingai. Krepšininkams kaip oras reikalinga LKL lygio sporto salė ir šeštadienio pergale „Gargždų“ komanda įrodė, kad yra verta kurti Gargždų krepšinio istoriją. – teigė O.Jakubaitis. – Būtų gerai, kad visi krepšinio sirgaliai, gargždiškiai, kuriems pergalė ir galimybė garsinti Gargždus LKL suteikė džiaugsmo ir pasididžiavimo, šiandien pasikalbėtų, parašytų ar paskambintų Tarybos nariams, už kuriuos balsavo. Tegul visi rytoj Taryboje balsuoja teisingai. Akivaizdu, kad Gargždų „Gargždai“ krepšininkai nusipelnė namų rungtynes žaisti Gargžduose. Sirgaliams taip pat svarbu savus palaikyti namie,“- kvietė O.Jakubaitis.
Krepšinio komandos atstovas „Gargždai United“ teigė negalintis suvokti tokio politikų neatsakingumo, kokį pastaruoju metu stebėjo Gargžduose.
„Juk tie politikai gargždiškiai, Klaipėdos rajono gyventojai, kodėl jie skriaudžia savo miestą? Ima atrodyti, kad politikai dirba ne žmonėms, o – galimai – asmeniniams interesams. Juk reikės ir toliau šitam mieste gyventi, negi jie nori būti badomi pirštais kaip tie, kurie atėmė gargždiškių viltį sportuoti ir laisvalaikį leisti moderniame sporto centre. Dariaus ir Girėno gatvėje pagal projektą tilptų ne tik krepšinis. Vietos treniruotėms ir varžyboms erdviame sporto centre rastų visi sportuojantys kitų sporto šakų profesionalai ir mėgėjai,“ – stebėjosi Klaipėdos rajone gyvenantis ir į Gargždų krepšinio klubą investuojantis verslininkas.

Čempionai žais Klaipėdoje arba Palangoje
Gargždų krepšinio klubas BC „Gargždai“, pelnęs istorinę pergalę, pateko iš NKL lygos į LKL. Kitame krepšinio sezone komanda, garsinanti miesto vardą, turės LKL „namų“ rungtynes žaisti Klaipėdoje ar Palangoje, nes Klaipėdos rajone nėra reikalavimus atitinkančios salės.
O.Jakubaitis neslėpė, kad investicijos į krepšinio klubą ir Gargždų vardo garsinimą, kai neturi salės ir neturi perspektyvų ją turėti, tampa beprasmės. Nei rėmėjai, nei sirgaliai negali suprasti, kodėl Gargždų ir Klaipėdos rajono vardą šalyje garsinanti komanda neturi galimybės ir perspektyvų žaisti „namuose“.
Teiraujantis, ar savivaldybė neketina investuoti į Gargždų krepšinio komandos perspektyvas, Klaipėdos rajono savivaldybės Administracijos direktorius Justas Ruškys „Gargždai United“ dar prieš kelias savaites atsakė lakoniškai.
„Gargždų krepšinio klubas šiuo metu žaidžia NKL. Perspektyva turėti salę, atitinkančią LKL reikalavimus yra: turime statybos leidimą daugiafunkciam centrui, kurį pastačius turėtume salę, kurioje, esant LKL, būtų galima žaisti „namuose““, – teigė jis.
Jau rytoj paaiškės, kurį sporto centrą iš dviejų, suprojektuotų už biudžeto lėšas, rinksis statyti penkiolika šiandien valdančiąją daugumą sudarančių Klaipėdos rajono politikų.

Įžvelgia interesus
Pasak O.Jakubaičio, įdėtas darbas, sutelktos profesionalų pastangos, investicijos į Gargždų komandą akivaizdžiai pasiteisino. Abu dalininkai – jis ir verslininkas bei Tarybos narys Jonas Dumašius investuoja į komandą, savivaldybė taip pat prisideda, bet ateities perspektyvos vis dar neaiškios.
„Visiems akivaizdu, kad augančiam Klaipėdos rajonui reikalinga erdvi, įvairių sporto bendruomenių poreikius atitinkanti sporto salė, patogiai pasiekiama, su pakankamu vietų skaičiams automobiliams ir autobusams, nesuprantu, kodėl politikai nesugeba to suprasti ir kiša dramblį į vištidę, – teigė jis. – Tauragė, kuri net neturi NKL komandos, sugeba gauti iš valstybės 5 milijonus eurų ir stato LKL lygio salę. O pas mus krepšiniui uždaromos visos galimybės, ateities perspektyvos. Nesuvokiama. Baisu, kad politikai ne tik trumparegiškai vertina ateitį, bet dorai nesugeba paaiškinti visuomenei argumentų. Juk naudojamos gyvenytojų per mokesčius į biudžetą sudėtos lėšos, jiems tokios centro reikia. Stebint visą tą epopėją, nori nenori pradedi galvoti apie interesus. Kam tai naudinga? Gal futbolo komandą „Banga“ remiantiems ir verslus prie parko vystantiems liberalams Nerijui Galvanauskui ir jo bičiuliui, verslo partneriui Dainiui Šatkui? O gal kotedžus prie parko pradėjusiam statyti kitam Tarybos nariui Vaclovui Macijauskui? O kur gargždiškių interesai?“- svarstė BC „Gargždai“ dalininkas.

Projektas prie parko – su pažeidimais?
O.Jakubaitis daugiau nei prieš metus prisijungė prie Klaipėdos rajono visuomenės ir verslo asociacijos „Sambūris“, kai sužinojo, kad Klaipėdos rajono politikai keičia planą statyti Gargždų daugiafunkcį sporto centrą su LKL varžyboms tinkančia sale ir projektuoja mažesnį sporto centrą Gargždų miesto stadiono teritorijoje, kur didesnė krepšinio salė paprasčiausiai netilptų. Į asociaciją „Sambūris“ ryžosi susiburti Klaipėdos rajono verslininkai, kurie nusprendė, kad apie Klaipėdos rajono perspektyvas su savivalda geriau diskutuoti turint oficialų statusą ir galimybes veikti vieningai.
Kaip „Gargždai United“ sakė asociacijos „Sambūris“ pirmininkas, bendrovės „Aldasta“ vadovas Algimantas Daugėla, įvertinus projektą Kvietinių gatvėje, teisininkai rekomendavo pateikti skundą Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) dėl statybos leidimo teisėtumo patikrinimo.
Specialistai mano, kad yra bent keli argumentai, kodėl statybos leidimas daugiafunkciam centrui Kvietinių gatvėje galimai yra išduotas nepagrįstai.
Pasak A.Daugėlos, nustačius, kad leidimas išduotas neteisėtai, būtų prašoma, kad VTPSI kreiptųsi į teismą dėl jo panaikinimo bei statybų sustabdymo.
Specialistų įsitikinimu, projektuojant padarytos kelios esminės klaidos – neaiški žemės paskirtis, negauti būtini leidimai, netinkamai suplanuotos automobilių stovėjimo vietos.
VTPSI tyrimą dėl leidimo teisėtumo tęsia. Tačiau įstatymai leidžia skelbti viešuosius pirkimus projektams, kurie turi galiojantį Statybos leidimą, net jei dėl jo vyksta ginčai tarnybose ar teismuose.

Išieškos iš kaltų asmenų?
Klaipėdos rajono savivaldybės direktorius J.Ruškys paaiškino, kad nepaisant skundo, šiuo metu išduotas statybos leidimas sporto centrui Kvietinių gatvėje yra teisėtas ir galiojantis, suderintas su visomis institucijomis.
„Statybos leidimai ne atšaukiami, o gali būti panaikinti. Atsakomybė gali kilti tiek projektuotojams, tiek Savivaldybės administracijai, tiek kitoms statybos projektą derinusioms institucijoms priklausomai nuo to dėl kokių priežasčių statybos leidimas galimai būtų panaikintas. Kokias procedūras reikėtų atlikti po to – šiuo metu atsakyti nėra galimybės, kol nežinome aiškių galimų statybos leidimo panaikinimo pagrindų. Kadangi užsakovas (statytojas) yra Savivaldybės administracija, tai korekcijas finansuoti turėtų savivaldybė. Neatmetama galimybė vėliau patirtus nuostolius išieškoti iš kaltų asmenų“, – „Gargždai United“ teigė J.Ruškys.
Priminsime, kad projekto Kvietinių gatvėje parengimas savivaldybei kainavo 79 tūkst. eurų. Sutartis su projektuotojais pasirašyta 2020-ųjų vasarį, jos trukmė – 36 mėnesiai. Pasak administracijos direktoriaus, projektuotojai projektą parengė 2020-12-25. Po to esą vyko bendrosios ekspertizės ir statybą leidžiančio dokumento gavimo procedūros. Priminsime, kad Statybos leidimas objektui Kvietinių gatvėje gautas tik šiemet, sausio pabaigoje.
Daugiafunkcio sporto centro projektui Dariaus ir Girėno gatvėje, savivaldybė prieš kelis metus išleido 170 tūkstančių eurų.

Sporto karalius – futbolas?
„Gargždai United“ Klaipėdos rajono savivaldybės prašė pateikti skaičius, kaip per pastaruosius metus keitėsi finansavimas Klaipėdos rajono profesionalaus sporto komandoms. Šių duomenų prireikė, tiriant versiją, kad galimai politikos užkulisiuose vyksta nuolatinis futbolo protegavimas, neatsižvelgiant į kitų sporto bendruomenės narių poreikius. Esą valdančioje daugumoje dirbantiems ir futbolą Gargžduose remiantiems liberalams nenaudingas LKL arenos atsiradimas ir stipri krepšinio komanda Gargžduose. Tektų konkuruoti dėl galimybių gauti finansavimą, pritraukti rėmėjų lėšų.
Siekiant objektyviai palyginti, domėjomės savivaldybės finansavimu visoms profesionalioms komandoms.
Akivaizdu, kad pagal skiriamą finansavimą Klaipėdos rajono sporto karalius – futbolas (išsamūs skaičiai iliustracijose), o kasmet vis didėjantis finansavimas futbolui – jokie gandai.
Per trejus metus lėšos kasmet skiriamos futbolo klubui „Banga“ paaugo nuo 72 iki 175 tūkst. eurų. VšĮ „Gargždų futbolas“ jaunųjų futbolininkų ugdymui iš savivaldybės gaudavo apie 228 tūkst. eurų per metus, o šiemet – 312 tūkst. eur. Iš viso futbolui savivaldybė šiemet skyrė apie 526 tūkst. eurų.

Krepšinio komandai „Gargždai“ prieš trejus metus skirta 22 tūkst. eur, o šiemet – 56 tūkstančiai eurų.
Per pastaruosius metus savivaldybė skyrė ir dar kelis šimtus tūkstančių eurų VŠĮ „Gargždų futbolas“ idėjai įgyvendinti. Vasaros stovyklų erdvei prie Dovilų karjerų sutvarkyti iš biudžeto anksčiau skirta 444,2 tūkst. eurų. Šiemet skirta dar 300 tūkst. eurų biudžeto lėšų, taip pat numatytas ir 200 tūkst. eurų finansavimas iš kitų šaltinių. Projekto įgyvendinimui pritraukta dar ir 200 tūkst. eurų Europos Sąjungos ir Valstybės biudžeto lėšų. Šią stovyklą taip pat valdys "Gargždų futbolas".

Daugiau naujienų

Copyright © 2023 Gargždai United Privatumo politika
apartmentcamera-videomap-markermagnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram