Fotografijų galerijos

Šiukšlintojus drausmina ir prabilusios vaizdo kameros

2021/12/01 3:52
Reda Baltinaitė
Skaitymo laikas: 4 minutės
427

Gargždiškiai jau prieš porą savaičių piktinosi “Geologų” kvartale suversta šiukšlių krūva ir stebėjosi, kodėl už 26 tūkstančius eurų įsigytos vaizdo kameros pažeidėjams atgrasinti, “nemato”, kas krauna kalną šiukšlių daugiabučių kieme. 

“Įdomu būtų, kad valdžia paskelbtų kokią nors informaciją, kiek kameros mieste padėjo (...). Dabar atrodo, kad tik pinigus išleido ir apie jų naudojimą pagal paskirtį užmiršo. Svarbu įsisavinti, o ne naudoti,” - rašė vienas gargždiškis.

“Nori mato, nori nemato,” - replikavo kita gargždiškė po fotografija “Gargždai United” feisbuke, kai pirmą kartą pranešėme apie augantį šiukšlyną “geologuose”.

Neišvežė dėl Covid-19 protrūkio

Šiandien popietę lapų maišai prie buitinių atliekų konteinerių stovėjo apsnigę, apkrauti padangomis, šakomis, tačiau šalia jau stovėjo ir konteineris žaliosioms atliekoms krauti.

Kaip “Gargždai United” paaiškino Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė, atliekos prie daugiabučių užsiliko todėl, kad atliekų surinkimo paslaugą seniūnijai teikiančioje įmonėje įvyko Covid-19 protrūkis.

“Žaliąsias atliekas jau vežame, per šią savaitę bus sutvarkyta. Speciali "padėka" ir linkėjimai visiems, kurie mano, kad daugiabučių kiemuose galima mėtyti automobilių padangas, - nusivylimo neslėpė seniūnė. - Žodžiu, bėda ištiko, bet duok dieve, kad tik tokias turėtume. Po truputį tvarkomės, susitvarkysim,” - žadėjo I.Žiedienė.

Palik vieną, po savaitės - krūva

Kaip “Gargždai United” sakė Klaipėdos rajono savivaldybės VšĮ “Gargždų švara” vadovas Rimantas Martinkus, “Gargždų švara” lapų netvarko, tai seniūnijos atsakomybė. 

“Dažniausiai, kur nepakanka didžiųjų konteinerių, seniūnijos valytojos sudeda maišus su lapais, o tada atvažiuoja įmonė, kuri vienu ypu iš visų Gargždų tuos maišus surenka ir išveža. Girdėjau, kad įvyko rimtas koronaviruso protrūkis seniūnijai paslaugas teikiančioje įmonėje, maišai užsigulėjo ir tada, šalia seniūnijos paliktų maišų, lapų maišus pradėjo mašinomis vežti iš visų Gargždų, - sakė R.Martinkus. - Vieno kito pažeidėjo, kurių automobilio numerius užfiksavo kamera, perdavėm savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Esmė, kad ta žmonių psichologija tokia: jei švaru, nešiukšlins. Vos vieną padangą prie konteinerio palik, tuoj po savaitės krūvą rasi. Taip ir su tais lapais. Pamatė, kad šiukšlės sukrautos, pradėjo tempti, nešti, vežti - dviračiais ir mašinomis. Žmonės mums skambino, sako, kameros nemato, bet maišais tempia, darykit ką nors,” - neslėpė švaros įmonės vadovas.

Nubaudė 32 šiukšlintojus

Nors kraunamų šiukšlių maišų “geologuose” “Gargždų švaros” įrengtos kameros ir nepamatė (maišai pradėti krauti toliau, kol prikrovė iki pat kameros “matymo lauko”), R.Martinkaus įsitikinimu, vaizdo stebėjimas prie konteinerių jau davė lauktą rezultatą.

“Jau ketvirtą savaitę prie buitinių atliekų konteinerių netvarkingai išmestų atliekų neberandame. Praktiškai  nieko nebereikia tvarkyti ar išvežti. Jei ir yra kokių smulkmenų, valytojos sutvarko. Taip kaip anksčiau, kai atveždavo mašinomis, priekabomis, iškraudavo ir palikdavo, taip tikrai nebėra,”- sakė pašnekovas.

Pasak R.Martinkaus, Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Radzevičius informavo, kad pagal vaizdo kamerų įrašus, nuo rugsėjo iki gruodžio, už komunalinių atliekų šalinimo taisyklių pažeidimus buvo nubausti 32 Klaipėdos rajono gyventojai. 

“Dar kartą pabrėžiu, kad kameras statėme ne dėl to, kad baustume žmones, bet kad jos veiktų kaip prevencinė priemonė - nekiltų noras atliekų vežti ir palikti miesto centre ar daugiabučių kvartaluose,” - tikino “Gargždų švaros” vadovas.

Kamera gali ir prabilti

R.Martinkus pasakojo, kad pastebėjus, jog piliečiai krauna neleistinas atliekas dienos metu, juos galima iškart sudrausminti. 

“Priekulėje buvo tokia situacija. Atvažiavo krovininis automobilis. Tiesiogiai matom, kad atvažiavo elektros įrenginių įmonė, vyrai pradėjo krauti kažkokias pakuočių plėveles į konteinerius. Aš pats įsijungiau kameros mikrofoną, sakau: “Gerbiami vyrai, Ford transit, valstybinis numeris toks ir toks, tai ką jūs dabar darote yra neteisėta. Konteineriai skirti gyventojų atliekoms.” Jie iš pradžių dairėsi, pamatė tą kamerą, nepatikėjo, kad gyvas žmogus į juos kreipiasi, manė, gal koks robotas. Sakau: “Taip, taip, jaunuoli, aš čia jums sakau”. Ir ką tie vyrai darė? Susipakavo ir išvažiavo. Daugiau niekada jų nebematėme. Ir neiškojom. Mūsų tikslas nėra nubausti. Tikslas - išmokyti piliečius tinkamai tvarkyti atliekas, žinoti taisykles ir jų laikytis,” - pasakojo R.Martinkus.

Pašnekovas teigė, kad niekas naktį kamerų fiksuojamų vaizdo įrašų nestebi. Ryte įsijungus tiesioginę transliaciją ir įvertinus situaciją prie konteinerių, pakanka atsisukti ir peržiūrėti vaizdo įraša toje vietoje, kurioje matyti išmestos atliekos. 

“Džiaugiamės, kad vis rečiau ir rečiau tai reikia daryti, - tikino R.Martinkus. -Pasitaiko, kad kokio pažeidėjo ir nenustatom. Gudruoliai ateina naktį, su kapišonais, iš tos pusės, kur kamera tik nugarą matys. Na, nenustatom, tai nenustatom, esmė yra ta, kad artėjam prie tikslo gyventi švaresnėje aplinkoje. Pabudę ryte gyventojai jau labai retai pamato šiukšlių kalnus prie konteinerių,” - tikino jis.

Ragina vežti į aikšteles

“Gargždų švara” ragina žmones vežti įvairias didesnes atliekas į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. 

“Nuvežti kokią televizoriaus, šaldytuvo dėžę, visokiausias pakuotes, plėveles, nėra sunku. Niekas nei vardo nei pavardės neklausia, imi ir išmeti, negaišdamas. Jei keletą didesnių dėžių žmogus išmes į rūšiavimo konteinerį, jį paprasčiausiai užkimš. Kol neišveš atliekų, kaimynų išrūšiuotos šiukšlės jau netilps, todėl prašome didesnį kiekį atliekų vežti į aikšteles, - kvietė R.Martinkus. -Žiūrėkit, su naudotomis padangomis praktiškai neliko problemos. Oficialiai vienas pilietis per metus gali išmesti 5 padangas, bet kadangi mums jas priduoti nebekainuoja, bent VšĮ “Gargždų švaros” aikštelėse išmetamų padangų skaičiaus neribojame,” - tausoti aplinką kvietė “Gargždų švaros” vadovas.

Faktai:

22 “Gargždų švaros” įsigytos kameros atsiėjo per 26 tūkst. eurų, dar 10 tūkst. eurų kainavo 40 stulpų prie konteinerių. Vaizdo stebėjimo kameros bus kilnojamos nuo vienos aikštelės į kitą.

LR Administracinio nusižengimų kodekso 367 str. „Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas“ numatoma, kad jis užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų, o pakartotinis nusižengimas – nuo 140 iki 600 Eur“.

Daugiau naujienų

Copyright © 2024 Gargždai United Privatumo politika
apartmentcamera-videomap-markermagnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram