Fotografijų galerijos

Siūlo 50 proc. kompensaciją už šildymą dujomis visiems rajono gyventojams

2021/12/21 5:59
Reda Baltinaitė
Skaitymo laikas: 4 minutės
224

Taryba šį ketvirtadienį svarstys pasiūlymą visiems Klaipėdos rajono gyventojams 50 procentų kompensuoti išaugusias išlaidas už būsto šildymą dujomis. Toks sprendimas galėtų tapti vertinga Kalėdų dovana. Jį lems Tarybos narių balsavimas paskutiniame šių metų Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybos posėdyje. 

Kadangi pasiūlymą Tarybai teikia opozicijoje dirbantis Tarybos narys Raimondas Simonavičius, neaišku, ar dosnus pasiūlymas sulauks valdančiosios daugumos palaikymo.

Įkvėpė vėžaitiškiai

Pasiūlymą kompensuoti išaugusias išlaidas už šildymą dujomis visiems Klaipėdos rajono gyventojams R.Simonavičius pateikė praėjusią savaitę vykusiame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje. Alternatyvų pasiūlymą Tarybai R.Simonavičius pateikė svarstant 51-ąjį Tarybos posėdžio darbotvarkės klausimą “Dėl UAB „Klaipėdos rajono energija“ centralizuotai tiekiamos šilumos kainos skirtumo kompensavimo Vėžaičių miestelio gyventojams”.

Tarybai pateiktas sprendimo projektas kompensuoti centralizuotai tiekiamos šilumos kainą Vėžaičių miestelio gyventojams 2021–2022 metų šildymo sezono metu, padengiant UAB „Klaipėdos rajono energija“ 50 procentų gamtinių dujų pirkimo kainos viršijančios bazinę dujų kainą ‒ 0,04066 cnt/kWh.

Preliminariu vertinimu, šio sprendimo įgyvendinimui iš savivaldybės biudžeto prireiks 18–20 tūkstančių eurų.

Siūlyti Tarybai kompensuoti šildymo išlaidas vėžaitiškiams nuspręsta gavus gyventojų prašymą bei Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos centralizuotai tiekiamos šilumos kainos Vėžaičių miestelio  gyventojams svarstymo informacinę pažymą.

Rekonstruoti neapsimoka?

Vėžaičiai - vienintelė gyvenvietė Klaipėdos rajone, turinti vieną vietinį šilumos tiekėją. 

Patvirtinta savivaldybės įstaigos „Klaipėdos rajono energija“ šilumos kaina vėžaitiškiams šiemet siekia rekordinę sumą - 17,5 centų už kilovatvalandę.

Gargžduose mokėti tenka kelis kartus mažiau – 5,5 cento už kilovatvalandę.

Augančias šilumos kainas Vėžaičiuose lemia brangstančios gamtinės dujos. 

„Klaipėdos rajono energija“ direktorius Marius Žilius žiniasklaidai anksčiau teigė, kad katilinė Vėžaičiuose teturi 110 privačių šilumos vartotojų (iš jų apie 50 gauna kompensacijas už šildymą iš savivaldybės, kaip gaunantys mažas pajamas), taip pat šildo dar 5 įstaigas. Būstus ir įstaigas katilinė gali šildyti tik dujomis, o jų kaina užaugo drastiškai. 

Dujinės Vėžaičių katilinės pertvarka į biokatilinę kainuotų nuo 300 iki 400 tūkst. eurų, o kaštus turėtų apmokėti tie patys šilumos vartotojai. Abejojama, ar toks sprendimas apsimokėtų.

Jau dešimtmečius Vėžaičių miestelio daugiabučių gyventojams šildymo sezono metu dalinai kompensuojama centralizuotai tiekiamos šilumos kaina. Tokia praktika buvo taikoma, kol UAB „Klaipėdos rajono energija“ išmokėjo paskolą už investicijas.

2012-ųjų rudenį Vėžaičiuose buvo baigti įgyvendinti du šilumos ūkio pertvarkymo projektai: rekonstruota katilinė ir šilumos tinklai. Bendra abiejų projektų vertė buvo apie trys su puse milijonų litų. 57 proc. projektams įgyvendinti reikalingų lėšų buvo gauta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, 11 proc. skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė, o likusius 32 proc. „Klaipėdos rajono vandenys“ skolinosi ir jau atidavė. Projektų metu įvykdyta esminė Vėžaičių šilumos ūkio rekonstrukcija: pakeistos visos šilumos trasos, įrengti nauji šilumos punktai daugiabučiuose namuose bei įrengta šiuolaikiška automatizuota katilinė. Nors buvo tikimasi, kad ši rekonstrukcija padės sumažinti šildymo kainas gyventojams, dujų kainų augimas tokias viltis sužlugdė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos susirinkime dėl vėžaitiškių problemų buvo nuspręsta gruodžio Tarybos posėdžio metu teikti svarstyti protokolinį pavedimą − pavesti Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui paskesniais metais teikiant svarstyti klausimą dėl kompensavimo centralizuotai teikiamos šilumos kainos Vėžaičių miestelio gyventojams, mažinti kompensuojamą procentą, tuo siekiant skatinti gyventojus renovuotis pastatus, o įmonę ieškoti alternatyvių šilumos gamybos, infrastruktūros atnaujinimo ir pan. sprendinių, leidžiančių mažinti paslaugų teikimo kainą.

Politikas pasiūlė kompensaciją visiems

Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje tarybos narys R.Simonavičius pateikė alternatyvų pasiūlymą Tarybai.

„Kadangi dujų kainą šį šildymo sezoną pakilo ne tik Vėžaičių miestelio gyventojams, bet ir viso Klaipėdos rajono, Lietuvos gyventojams, siūlau išaugusią gamtinių dujų kainą 50 procentų kompensuoti visiems dujomis besišildantiems Klaipėdos rajono gyventojams, visą 2021-2022 metų šildymo sezoną,” - komitete pasiūlė R.Simonavičius.

Pritarti kolegos pasiūlymui ragino ir Tarybos narys Viktoras Kura. Jis teikė pavyzdį, kad Lenkijoje vyriausybė priėmė sprendimą kompensuoti išaugusias elektros ir dujų kainas gyventojams.

“Mes visi žinome, kad, metams einant į pabaigą, Klaipėdos rajono biudžete liko ne vienas milijonas eurų neįsisavintų lėšų. Daug lėšų nepanaudojote, tai kodėl gi iš tų pinigų neparemti gyventojų?” - klausė V.Kura.

Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje už alternatyvų R.Simonavičiaus pasiūlymą balsavo 4 iš 7 komiteto narių, todėl alternatyvų pasiūlymą privalu teikti Tarybai. Dėl jo patvirtinimo ir įgyvendinimo jau ketvirtadienį Tarybos posėdžio metu turi apsispręsti visi į Tarybą išrinkti 27 Klaipėdos rajono politikai.

Lenkijoje šiemet buvo įvestos energijos išmokos pagal pajamų kriterijų, neviršijantį 1563 zloto (336 Eur) vieno asmens namų ūkiui ir 1115 zloto (240 Eur) asmeniui kelių asmenų namų ūkiams. Išmoka skiriama 6 mėn. laikotarpiui, taikoma supaprastinta procedūra – užtenka pateikti patirtas išlaidas patvirtinančią sąskaitą faktūrą.

Klausimo svarstymą Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje galite pažiūrėti nuo 1 val. 12 min. 30s iki 1 val. 25 min. 10s.

Daugiau naujienų

Copyright © 2024 Gargždai United Privatumo politika
apartmentcamera-videomap-markermagnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram