Fotografijų galerijos

Žiema bando vairuotojų ir pėsčiųjų kantrybę

2021/12/08 6:44
Reda Baltinaitė
Skaitymo laikas: 4 minutės
257

Frazė „kelininkus žiema užklupo netikėtai“ - šiomis dienomis mažai kam juokinga. Vairuoti slidžiais keliais nėra paprasta net ir pasirūpinus naujomis žieminėmis padangomis, laikantis saugaus greičio ir pakankamo atstumo. 

Kai kurie atidėjo nebūtinas keliones, kiti remontuoja jau aplamdytus automobilius, automobilių ratai ant ledo prasisuka net stovėjimo aikštelėse prie prekybos centrų. Šaligatviai tikrai ne visur nuvalyti, gargždiškiams tenka eiti gatve ar bristi per pusnis.

Priemiesčių gyventojai skundžiasi, kad net ir nuvalius kelius, vaikams juose nesaugu. Maciuičių bendruomenės feisbuko paskyroje buvo diskutuojama, kad vaikams ypač nesaugu eiti ir grįžti iš mokyklos. 

„Namo tenka eiti kelkraščiu. Sniegas nustumdomas tik nuo važiuojamosios dalies. Kelkraščiai užstumdyti grumstuotu sniegu, vyksta intensyvus eismas, važiuoja ne tik lengvieji automobiliai, nuolat kursuoja sunkvežimiai. Baisu pagalvoti, kas gali nutikti,“- nuogastavimais dalijosi Maciuičių gyventojai.

Kelių priežiūrai - virš milijono

Kaip „Gargždai United“ informavo Klaipėdos rajono savivaldybės Administracijos direktorius Justas Ruškys, Klaipėdos rajono seniūnijose gyvenviečių gatvių ir kelių priežiūrai bei jų remonto darbams 2021 metais skirta daugiau nei 1 mln. eurų. 

Už šią sumą seniūnijos visus metus turi pasirūpinti kelių ir šaligatvių priežiūra, įskaitant remonto darbus, greideriavimą, žvyravimą ir priežiūros darbus žiemą.

Gargždų seniūnijos kelių ir šaligatvių priežiūrai per metus skiriama 192,8 tūkst. eurų.

„Gargždai United“ skaitytojai per savaitę parašė daugiau nei pusantro šimto komentarų apie šaligatvių ir kelių priežiūrą. Aiškinomės, kas lėmė, kad šiemet Gargždų ir Klaipėdos rajono gatvėse bei keliuose ypač sudėtingos eismo sąlygos - keliai slidūs, su sniego provėžomis, padengti prispausto sniego sluoksniu.

„Žinoma, ko gero, niekas nesitikėjo, kad sniegas pasirodys iškart su kalendorinės žiemos pradžia. Prisnigo ir tuoj pat stipriai atšalo, todėl gyventojų prašome vairuojant žiemą būti kantriems, atidiems ir galvoti apie savo saugumą, įvertinti saugų greitį, atstumus, - „Gargždai United“ sakė Administracijos direktorius J.Ruškys. - Vykdomas mechanizuotas kelių ir gatvių pabarstymas smėlio–druskos mišiniu, tačiau kai šąla iki 10-18 laipsnių, druska netirpsta ir barstymas tampa neefektyvus. Pradžia visiems nėra paprasta, matysime, ar turėsime ilgalaikių problemų dėl kelių valymo, stengsimės tam užkirsti kelią kalbėdami su rangovais, pasitelkdami seniūnus,“ - teigė jis.

Prižiūri dalį kelių

Pasak J.Ruškio, Klaipėdos rajono savivaldybės vietinės reikšmės keliai yra žemiausios kategorijos, todėl jų priežiūra skiriasi nuo magistralinių ar rajoninių kelių. Užtikrinama, kad galima būtų išvažiuoti, barstomos pagrindinės sankryžos, nuokalnės, keliai, kuriais kursuoja autobusai. Seniūnijose kelių priežiūrą koordinuoja seniūnai ar jų deleguoti asmenys.

Direktorius priminė, kad regioninius kelius, pavyzdžiui, Klaipėdos gatvę ar Kretingos plentą Gargžduose, jungiamuosius kelius, pavyzdžiui Priekulė–Klaipėda ar pan., kurie priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai, o ne savivaldybei, prižiūri AB „Kelių priežiūra“. 

Klaipėdos rajono savivaldybė skelbė, kad su rangovais pasirašytos sutartys dėl kelių valymo, kuriose numatyta ne tik tai, kada valomi ir barstomi keliai, bet ir baudos už nusižengimus, netinkamai vykdomą kelių priežiūrą.

Administracijos direktoriaus teigimu, seniūnai seka situaciją ir, jei mato, kad tiekėjai netinkamai vykdo sutarties įsipareigojimus, teikia pretenzijas, kurios yra nagrinėjamos ir sprendžiama dėl baudų skyrimo. 

„Kelių pretenzijų jau sulaukėme, tačiau jos yra ką tik gautos, tad baudų dar nebuvo skirta. Baudos skiriamos, kai fiksuojami pagrįsti pažeidimai, įvertinus, ar kelias nebuvo tinkamai nuvalytas, atsižvelgiant į kelio prioritetą, techninę specifikaciją. Jei matysime, kad tiekėjas tinkamai nevykdo įsipareigojimų, kviesime į Savivaldybę ir prašysime pasiaiškinti. Sutartyse numatyta, kad jei tiekėjas nevykdo savo sutartinių įsipareigojimų ar vykdo juos netinkamai, savivaldybė kiekvieną kartą gali pareikalauti sumokėti 100 eurų baudą,“- pasakojo J.Ruškys.

Šaligatviams valyti - ne tik kastuvai

Gargždiškiai piktinosi ir prastai valomais šaligatviais. Skundėsi, kad į darbą tenka bristi pusnimis, o ir mes fotografavome gargždiškius, kurie dėl neperbrendamų šaligatvių, į miesto centrą ėjo tiesiog gatve. 

Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė „Gargždai United“ teigė, kad dalis Gargždų šaligatvių yra valomi mechanizuotai - tam skirtu traktoriuku. Seniūnijos pajėgomis valomi platūs šaligatviai Klaipėdos, Kvietinių, Dariaus ir Girėno gatvėse. Šaligatviai valomi po snygio.

Kitus šaligatvius mieste valo viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi UAB „Raguvilė“. Bendrovė  žiemos sezono metu mechanizuotus gatvių ir šaligatvių priežiūros darbus turi atlikti laiku.

Nors gargždiškiai komentaruose burnojo, kad šaligatvių prie savo nuosavų namų nenusivalo net jauni ir jėgų kupini gyventojai, I.Žiedienė patikino, kad, pagal galiojančią tvarką, nuosavų namų savininkai neprivalo valyti šaligatvių mieste prie savo namų.

Pasak seniūnės, daugiabučių namų kiemų šaligatvius valo namo administratorius: bendrijos arba „Gargždų būsto“ samdomi rangovai. 

Vien Gargžduose - 22 valytojai

I.Žiedienė teigė, kad Gargždų seniūnijoje dirba 22 valytojos, tačiau šiuo metu 5 laikinai nedirba dėl ligos. Valytojai dirba 6 dienas per savaitę. Jie valo ir tvarko priskirtą gatvių, šaligatvių ir pėsčiųjų takų teritoriją, valo šaligatvius ir gatvės važiuojamosios dalies 1 m pločio juostą, rankiniu būdu valo sniegą nuo šaligatvių ir pėsčiųjų takų, barsto šaligatvius ir pėsčiųjų takus slidumą mažinančiomis medžiagomis. Pagrindinių gatvių ir aikščių išvalymą darbuotojai privalo atlikti iki 8 valandos, kitų – iki 9 valandos, o vakare, nuo 15 iki 19 valandos, dirbti esant būtinybei.

Be to, seniūnijoje dirba keturi aplinkos tvarkytojai, kurie, direktoriaus pavedimu, esant snygiui, yra įpareigoti dirbti vieną poilsio dieną per savaitę.

Gargždų seniūnė priminė, kad visame Klaipėdos rajone keliai valomi ir barstomi, kai įšalęs kelias po lietaus apledėja arba prasideda lijundra (žvyrkeliai nėra barstomi); per parą kelias apledėja daugiau kaip 2 kartus; oro temperatūra per dieną nepakyla aukščiau -8 laipsnių; sniego storis daugiau nei 10 cm; nustojus snigti ar pustyti - per 24 valandas.

Regioninių kelių priežiūrą vykdo AB „Kelių priežiūra“: https://www.keliuprieziura.lt/

Interaktyvų AB „Kelių priežiūra“ prižiūrimų kelių žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/3lIBpAk

Daugiau naujienų

Copyright © 2023 Gargždai United Privatumo politika
apartmentcamera-videomap-markermagnifiercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram